فاتولز – جدیدترین ابزار رایگان وبمستر

آموزش تصویری درب بازکن ساختمان و راهنمای آشنایی با قفل و بوبین

  • ۲۴۲

مشکلات باز نشدن درب آیفون ساختمان | تصویر قطعات درب بازکن ساختمان | آموزش تصویری تجهیزات درب بازکن یک ساختمان | 44532305 - 44562055 نمایندگی سرویس تعمیرات آیفون تصویری در تهران 

۱. شاستی درب بازکن در آیفون معیوب است
شاستی درب باز کن که وظیفه فرمان و رساندن ولتاژ به رله درب بازکن را دارد تا درب باز کن عمل کرده و درب را باز نماید. جهت تست شاستی در باز کن (جهت باز نشدن درب ) می توانید از اهم متر و یا بازر استفاده نمایید . در صورت فشار دادن شاستی بازر باید به صدا در آید.

۲ : ولتاژ نامناسب برد تغذیه
ولتاژ عامل اصلی باز نمودن درب در داخل واحد است. در برخی از آیفونها تصویری جهت تغذیه رله در باز کن ولتاژ مناسب از داخل آیفون به پنل منتقل نمی شود. پس مدار داخلی آیفون باید بررسی گردد و در صورت نیاز قطعه برد تغذیه تعویض شود. در آیفون هایی نظیر الکتروپیک و تابا حتما ولتاژی بالاتر از ۱۶ ولت مورد نیاز است. در آیفون های کوماکس و … ولتاژی بالاتر از ۱۴ ولت مورد نیاز خواهد بود. صاف نبودن ولتاژ نیست دلایل اصلی باز نکردن درب آیفون تصویری می باشد.


۳: قطعی در سیم کشی


۴- باز نشدن درب به دلیل مسیر طولانی
افت ولتاژ دلایل اصلی در باز نشدن درب توسط یک یا چند واحد است. افت ولتاژ معمولا در ولتاژهای پایین بسیار زیاد دیده میشود. این بدان معنی است که اگر ولتاژ برد تغذیه کمی با مشکل مواجه گردد درب باز کن عمل نخواهد کرد. پس طول مسیر دلیل اصلی افت ولتاژ و در نهایت باز نشدن درب است.
راه حل برطرف نمودن مشکل درب بازکن استفاده از برد تغذیه نو و در صورت عمل نکردن استفاده از بردهای تغذیه با ولتاژ بالاتر. توجه داشته باشید که استفاده از برد تغذیه با ولتاژ بالاتر را حتما به یک متخصص بسپارید!!! چراکه در صورت استفاده از ولتاژ نامناسب آیفون تصویری شما خواهد سوخت.


۵- مناسب نبودن جنس کابل دلیل بر باز نکردن درب بازکن
همانطور که عامل های افت ولتاژ را میدانیم یکی از مهمترین دلایل افت وجود کابل با جنس نامناسب و یا آلیاژ است. جنس نامناسب در کابل کشی جلوگیری از عبور جریان خواهد کرد که همین دلیل اصلی افت ولتاژ است. یعنی کابل در مدار به صورت یک مقاومت و یا مصرف کننده خواهد بود و در صورتی که دو عدد مصرف کننده با یکدیگر سری شوند، ولتاژ در بین آنها به مقدار اهمشان تقسیم میگردد. در نهایت با مشکل باز نشدن درب مواجه خواهیم شد.
الف:راه حل آن نیز استفاده از برد تغذیه با ولتاژهای بالاتر برای چشم پوشی از ولتاژ هدر رفته در سیم خواهد بود.
ب. اگر مشکل باز نشدن درب در همه واحد ها مشترک است
در صورتی که مشکل باز نشدن درب در تمام واحد ها مشترک می باشد دلایل آن را بررسی می کنیم.
بررسی رله درب
بررسی سیم درب باز کن
بررسی خود درب باز کن
بررسی ترانس درب باز کن


۱ : رله معیوب است
قبل این موضوع به طور کامل رله را یاد گرفتیم و حال به راحتی می توانیم رله را تست نماییم. جهت تست کردن رله از یکی از واحدها بخواهید تا درب را باز نماید.در صورت باز نمودن در در آیفون تصویری داخلی رله باید صدای تق (وصل شدن بوبین) دهد. اگر این صدا را شنیدید یعنی ولتاژ مناسب به بوبین رله جهت عملکرد می رسد و باز نشدن درب مربوط به داخل واحد نمی باشد.

حال باید تیغه ها را توسط بازر چک کنید. که در صورت وصل شدن بوبین تیغه نیز وصل گردد.اما اگر هیچ صدایی نشنیدید می توانید به صورت دستی به بوبین رله ولتاژ ۱۲ ولت دهید. در این صورت هم اگر رله عمل نکرد علت باز نشدن درب خرابی رله است. اما اگر رله عمل کرد یعنی ولتاژ مناسب جهت تغذیه بوبین رله به رله نمی رسد. پس مدار تغذیه را چک نمایید.


۲ : سیم درب بازکن  قطع شده
مدار درب باز کن را توسط بازر چک نمایید تا سیمی قطع نشده باشد.
معمولا به علت زیاد باز و بسته شدن درب های ورودی ساختمان ها ممکن است سیم پشت در ب قطع شده باشد.
سیم کشی درب باز کن را چک نمایید.


۳ : درب باز کن سوخته است.
درب باز کنها نیز در مدار داخلی خود از بوبین جهت کشیدن قطعه ای برای باز شدن در استفاده میکند. این بوبین دارای یک سیم پیچ برای ایجاد میدان مغناطیسی است و با این میدان مغناطیسی ایجاد شده به راحتی می تواند یک قطعه فلزی را به داخل خود بکشد که همین امر باعث باز شدن درب می شود.
جهت تست کردن سیم پیچ مربوطه دوسر بازر را به دو سیم بیرون آمده از بوبین درب بازکن وصل می کنیم حال درصورت نزدن بازر یعنی سیم پیچ داخلی آن قطع است و باید بوبین آن تعویض گردد یا حداقل سیم کشی متصل به تصویر قفل زنجیری درب ساختمان .

عملکرد رله درب باز کن:

زمانی که شما کلید باز شدن درب را در داخل واحد خود می زنید فقط ولتاژ را به بوبین رله می رسانید تا رله درب باز کن عمل کند. یعنی به علت مصرف بسیار پایین بوبین هر رله شما فقط برق مورد نیاز آن را از داخل واحد خود تعمین می کنید و برق اصلی درب باز کن از مدار تیغه ها و مستقیم از ترانس گرفته می شود.

در تصویر شما شمایل یک رله که بر روی برد صوت پنل آیفون قرار گرفته است را مشاهده خواهید کرد و وطیفه کلی این قطعه را هم به صورت مختصر توضیح دادیم که زمانی که رله عمل کند  ,  تیغه های باز در رله بسته می شوند و همین بسته شدن تیغه در مدار در باز کن مانند یک کلید عمل می کند و ولتاژ دیگری را از منبع تغذیه دیگری را به قفل درباز کن می رساند و در باز کن عمل میکند.

این کار باعث می شود تا فقط برق مصرف شده بوبین که بسیار ناچیز است از برق پنل تغذیه شود. حال شما تا اینجای کار شما به خوبی قطعات و روش نصب و دلیل استفاده آنها را شناختید و مطمعنا از این تاریخ به بعد به راحتی از پس تمام تعمیرات درب باز کن ساختمان بر خواهید آمد.

در شبکه های اجتماعی

برچسب ها

تماس با ما

برای ارتباط با ما می توانید از راه های زیر استفاده نمایید:

  • تلفن ثابت: 44532305
  • فکس: 44562055
  • تلفن همراه :09961880677
  • ایمیل: commaxservice@gmail.com
  • آدرس دفتر مرکزی :ستارخان مجتمع تجاری آریا (خدمات سراسر تهران)